Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала синоќа е регистриран на Филипини. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри на 77 километри оддалеченост од градот Лубанга.

Засега нема информации за евентуални човечки жртви и причинета материјална штета.