Откриено е дека авионската несреќа над Средоземното Море, во која загинаа 66 лица, ја предизвикал пилотот кој пушел цигара во пилотската кабина.

Летот на EgyptAir MS804 патувал од Франција за Египет во мај 2016 година, кога се урна во морето јужно од грчкиот остров Крит, при што загинаа сите патници и членови на екипажот во Ербас А320. Меѓу нив имало 12 француски туристи, еден Британец, 30 Египќани, двајца Ирачани и еден Канаѓанец.

Египетските власти тогаш тврдеа дека авионот бил соборен во терористички напад – иако ниту една терористичка група никогаш не ја презела одговорноста за нападот.

Но, официјалната истрага заклучила дека несреќата била предизвикана од пушење цигара во пилотската кабина, што го запалило кислородот што истекол од маската за итни случаи.

Египетските пилоти веќе пушеле во пилотската кабина и тоа не било забрането во моментот на несреќата во 2016 година, се вели во извештајот на 134 страници, составен од воздухопловни експерти и составен од италијанскиот весник Corriere della Sera.

Од необјаснети причини, инженерот за одржување на авионот ја сменил поставката на маската за кислород од нормална во итна, предизвикувајќи истекување на кислородот.

На 19 мај, околу 2:25 часот по полноќ, минути пред авионот да се урне во морето, инспекторите го идентификувале звукот на подсвиркување предизвикан од истекување на кислород од маската. Извештајот е испратен до Апелациониот суд во Париз.

Пилотите на авионот требало да забележат пред полетувањето дека маската не е исправна, изјавил еден искусен пилот.

„По влегувањето во пилотската кабина, една од различните проверки пред полетување е да се провери протокот на кислород во маските“, изјавил за Corriere ,Даниеле Веронели, пилот на Ербас А320 и член на италијанската национална асоцијација на пилоти за комерцијална авијација.

„Ако прекинувачот е во нормална положба, кислородот тече по потреба. Ако е во итна положба, кислородот ќе излезе под поголем притисок за да го издува чадот што може да биде во кабината доколку има пожар.

Извештајот сѐ уште не е објавен во јавноста, според Corriere della Sera.

Џули Хесловин, чиј 41-годишен брат и 75-годишен татко загинале во несреќата, рече: „Од 2016 година чекаме да откриеме зошто ги загубивме нашите најблиски, а официјално никој не ни кажа било што.’

Во 2018 година, француската канцеларија за несреќи во цивилното воздухопловство (BEA) соопштиле дека „најверојатно избувнал пожар во пилотската кабина додека авионот летал на височина на крстарење и пожарот брзо се ширел, што резултирало со губење на контролата врз авионот“.

Во тој извештај не се споменувало истекување кислород или пушење цигари во пилотската кабина, пишува Телеграф.