Седми ден е од потрагата по исчезнатиот Матеј Периш (27) од Сплит, кому во Белград му се губи секоја трага во ноќта меѓу 30-ти и 31-ви декември. Сите расположливи полициски сили трагаат по исчезнатиот сплиќанец, а најблиските се уште не губат надеж дека Матеј ќе се појави жив и здрав.

Новинарот на српски Курир, Александар Паниќ е во Сплит каде се обидува да дознае повеќе детали од животот на исчезнатиот Матеј.

– Ова е една од главните теми во хрватските медиуми. Откако влеговме во Хрватска, Матеј Периш е тема број еден. Карактеристично е прашањето што му се случи во последните моменти, односно по она што го видовме на снимката од безбедносните камери. Мистеријата е што се случува – рече Паниќ приклучувајќи се во утринската програма на Телевизија Курир.

Како што вели, на пријателите на исчезнатиот млад човек најмногу им пречи тоа што Матеј се доведува во контакт со недозволени материи.

– На пријателите на Матеј најмногу им пречи тоа што неговото име се поврзува со недозволени супстанци. Тврдат дека е добар и примерен млад човек – додаде Паниќ.

Новинарот на Курир успеал да стапи во контакт и со девојката на Матеј, Сања.

-Успеав да стапам во контакт со девојката на Матеј, Сања, која досега јавно не проговори за хрватските медиуми, а камоли за српските медиуми. Таа откри нови детали за нејзиното исчезнато момче, па тоа ќе фрли ново светло на целиот случај – изјави Паниќ.

Според зборовите на неговата девојка, Матеј со месеци планирал новогодишна забава во Белград.

– Ниту една кавга меѓу нив не е причина за проблемот. Сања и Матеј се уште се во врска. Матеј заминал во Белград со шест пријатели, од кои тројца знаела неговата девојка. Ова се старите пријатели на Метју од основно училиште. Тој дочек бил планиран пред шест месеци. Тоа не било нешто што било договорено одеднаш. Неговата девојка додаде дека не знаела дека другите тројца ќе им се придружат, објаснува Паниќ.

Новинарот нагласи дека девојката на Матеј, Сања не изгубила надеж дека ќе го најде.

– Ја прашав како се чувствува. Сè уште има трошка надеж во неа дека ќе го најде. Таа отфрли секаква можност за поврзување на Матеј со каква било недозволена супстанција. Таа вели дека тоа не е тој. Неговата мајка, исто така, не изгубила надеж. Тоа ми го кажа Сања – изјави Паниќ.

Матеј Периш (27) од Сплит, да потсетиме, исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември, по излегувањето од белградскиот клуб „Готик“, кога му се губи секаква трага.

Полицијата, вклучително и нуркачи од Жандармеријата, со денови ги пребарува Сава и Дунав и околината, бидејќи на снимките од надзорните камери се гледа дека по излегувањето од клубот во еден момент се симнал по скалите на кејот, наводно со намера да изврши нужда.

Се појавија и бројни видеа на кои се гледа како Матеј трча по околните улици ноќта на неговото исчезнување. Се појави и видео на кое се гледа како непознато лице во тоа време плива на Сава, но засега нема потврда дека се работи за исчезнатиот сплиќанец.