Ирина Шкребец, мајката на Јегор Шкребец, готвач на неодамна потонатиот руски крстосувач Москва, тврди дека нејзиниот син, кој минатото лето стана член на московскиот екипаж, сега се води како исчезнат, пишува Телеграф .

Шкребец во понеделникот за руски Инсајдер изјави дека таа и нејзиниот сопруг Дмитриј Шкребец минатиот викенд отишле во болница на Крим за да го најдат својот син и дека таму виделе околу 200 членови на московскиот екипаж, од кои сите имале тешки изгореници.

Ги видов сите момчиња со изгореници. Не можам да ви опишам колку беше тешко, но не го најдов мојот син – изјави Шкребец за The Insider, медиум кој е критички настроен кон Кремљ.

Во болницата имаше 200 луѓе, а екипажот на крстосувачот брои повеќе од 500 луѓе. Каде се другите? – праша Шкребец, чиј син Јегор е регрут.

Таа рече дека локалните власти го одбиле нејзиното барање да се види списокот на членови на екипажот во Москва кои биле убиени и се водат како исчезнати.

Мајката на друг член на екипажот на Москва за рускиот весник Новаја Газета изјави дека нејзиниот син го преживеал потонувањето и сега е во болница. Таа додаде дека во потонувањето наводно загинале 40 лица.

Неименувани извори блиски до командантите на Црноморската флота изјавиле за Медуза дека до пристаништето во Севастопол на Крим досега се испорачани 37 тела на загинати членови на екипажот.

Син ми заплака кога ми кажа на телефон што видел. Беше страшно. Јасно е дека не преживеале сите – изјавила жена која сакала да остане анонимна.

“Ми кажа дека никогаш не помислил дека во мирно време ќе заврши во таква мелница за месо”, додаде таа.

Крстосувачот Москва потона минатиот четврток во раните утрински часови во Црното Море. Украина тврди дека крстосувачот потонал откако бил погоден од нејзините проектили. Русија тврди дека не претрпела човечки загуби и не опиша што точно се случило на бродот.

Министерството за одбрана на Руската Федерација минатиот викенд објави видео на кое се гледа како екипажот на Москва престојува во нејзината база. Упатените, пак, тврдат дека на видеото може да се види само половина од екипажот на крстосувачот. Телеграф наведува дека екипажот на Москва се проценува дека има околу 500 членови.

Канал на апликацијата за пораки Телеграм за кој се верува дека е поврзан со руските безбедносни агенции во понеделникот објави фотографии на кои очигледно се гледа како Москва се запали пред да потоне. На овие фотографии може да се види дека крстосувачот е наведнат на едната страна и дека од задниот дел извира густ црн чад. На фотографиите се гледаат и млазови вода кои излегуваат од цревата на палубата на Москва насочени кон небото. До моментот кога е направена фотографијата, чамците за спасување веќе биле пуштени и на палубата немало членови на екипажот.

Загубата на Москва е голем удар за Русија. Крстосувачот е во служба од 1983 година и учествувал во бројни руски воени операции. На Русија сигурно ќе и биде потешко да ги брани своите позиции на југот на Украина без Москва, а нема да и биде лесно да го нападне украинското пристаниште Одеса.

На самиот почеток на војната во Украина, Москва учествуваше во нападот на Змискиот остров во Црното Море. Кога командантите на Москва побараа од украинските војници на Змискиот остров да се предадат, Украинците возвратија со сега познатата реченица: “Руски крстосувачи, од..бите”. Украинскиот војник кој го изговори, граничарот Роман Хрибов , беше прогласен за “херој на Украина” и одликуван.