Пред неколку години, Светот полуде по сликите на добро изградениот осумгодишен Ричард Сендрејк.

Фитнес ентузијаст од рана возраст, тој стана апсолутен хит на Интернет поради стомачните и мускулите, на кои им завидуваа и возрасните.

Ричард тогаш беше познат како „најсилното дете на Светот“, а за него беше направена проверка во 2004 година. Тој наводно тежел 40 килограми како осумгодишно дете, поради што го добил прекарот „Малиот Херкул“.

Неговите родители наскоро го ангажираа професионалниот тренер Френк Џардин да ја започне професионалната кариера на момчето, по што започнаа спонзорски договори и пари …

Наскоро беше откриено дека неговиот татко Павел бил уапсен затоа што ја претепал мајката на момчето Лена кога Ричард имал 11 години. Имаше гласини дека таткото го малтретирал својот син, поточно, го присилил да стане боди-билдер. Наводно, Ричард морал да спие на подот, а неговиот татко му забранил да игра со други деца додека не наполни 10 години.

Британските медиуми потоа ги пренесоа изјавите на некои лекари кои се сомневаа во можноста дете да се развие на таа возраст без употреба на стероиди.

По „светската слава“ и полемиките, Ричард го напушти светот на боди-билдинг во 2015 година. Сега има 30 години и открива зошто – „Уморен сум од сето тоа“.

Денес работи како каскадер во филмско студио во Лос Анџелес – „ме палеа неколку пати на ден“, а во кондиција останува без теретана – скејтбордот и трчањето по скалите сега му се тренинг.

📷