Утрово во 9.30 часот било пријавено дека во водата покрај брегот на реката Дунав на улицата Рибарска во Вуковар забележано е безживотно тело.

Полициски службеници излегле на местото на настанот, извршиле увид заедно со судски вештак кој констатирал смрт.

Утврдено е дека се работи за тело на машко лице и дека засега нема траги кои укажуваат на кривично дело.

Телото е пренесено во Националниот медицински центар Вуковар, каде со обдукција ќе се утврдат причините за смртта, како и утврдување на идентитетот.