Клучевите на некои модели на автомобили чуваат тајна или трик, како сакате, за кој малкумина знаат.

Денес сите автомобили имаат безжични клучеви или едноставно ги нарекуваме далечински со кои ги отклучуваме и заклучуваме автомобилите, ја отвораме вратата од багажникот, но и го палиме моторот.

Некои од нив имаат други функции кои се корисни, но речиси никој не знае една.

Притиснете го прекинувачот за отклучување на автомобилот на далечинскиот клуч, отпуштете го и притиснете го повторно и држете го притиснато некое време.

Ова ви овозможува автоматски да го спуштите и подигнете прозорецот.

Оваа функција е објаснета во упатството за фабричко одржување на возилото што доаѓа со новиот автомобил и е опишано во истото. Сепак, малку возачи знаат за неа.

Но, се разбира, ова не функционира на сите модели на автомобили, па сега веројатно се прашувате – на кои се однесува ова?

Poslovni.hr објави и листа на автомобили на кои функционира овој „трик“:

– Acura (MDX/TL/TSX/ZDX)

– Alfa Romeo (159)

– Audi (A1/A2/A3/A4/A5/A6/A7/A8)

– BMW (3 Series/5 Series/6 Series/7 Series/M5/Z4)

– Chevrolet (Corvette/Equinox)

– Chrysler (Sebring/Town & Country)

– Dodge (Challenger/Charger/Durango/Grand Caravan/Journey/Ram)

– Fiat (Bravo)

– Ford (C-Max/F150/Focus/Focus Ghia/Fusion/Galaxy/Mondeo/S-Max/Taurus)

– Honda (Accord/Accord Crosstour/Odyssey/Pilot/Ridgeline)

– Infiniti (G25x/G35/G37/I30/I35/M35/QX56)

– Jeep (Grand Cherokee)

– Jaguar (S Type/XF/XJ8/XK8)

– Lexus (ES300/GS350/IS250/RX300/RX350/RX400h)

– Lincoln (LS/MKX/MKZ/Zephyr)

– Mazda (6/CX-9/MX-5 Miata)

– Mercedes-Benz (B180/C240/C300/CLK350/CLS550/E350/E430/E500/GL450/ML550)

– Mini Cooper (Clubman/S/Mayfair)

– Nissan (350Z/Altima/Armada/Maxima/Murano/Pathfinder/Titan)

– Opel

– Peugot (508)

– Saab (9-3)

– SEAT (Leon)

– Skoda (Fabia/Octavia II)

– Toyota (Prius)

– Volkswagen (Beetle/Golf/Jetta/Passat/Polo/Routan)

– Volvo (C30/S40/S60/V50)