Нешто што неколку пати го видовме во последно време на фудбалските и на кошаркарските мечеви, се случи и на Ролан Гарос – една девојка во знак на протест за климатските промени влета на терените на Ролан Гарос и се врза за мрежата прекинувајќи го полуфиналето на гренд слемот меѓу Марин Чилиќ и Каспер Руд.

На нејзината маичка пишуваше: „Имаме уште 1028 дена“, а француските медиуми објавија дека се работи за 22-годишна Французинка која смета дека политичарите не носат во свет во кој нема да има Ролан Гарос поради „климатската вонредна ситуација“.