Ејден Неварез, бруцош на Државниот универзитет во Аризона, ненадејно почина во текот на викендот на пролетно патување во Мексико, објавија бројни медиуми.

Неварез (18) починал во неделата вечерта, само неколку часа откако пристигнал во хотел во Кабо, Сан Лукас, каде што престојувале тој и неговите пријатели, пренесува магазинот „Пипл“.

Четворица негови пријатели, од кои двајца биле на пат, изјавиле дека несреќата се случила во хотелот Рио Санта Фе. Медиумите објавија дека Неварез паднал преку ѕидот пред палми од висина од шест метри.

Обдукцијата на Неварез покажа дека се работи за несреќен случај. Дополнителни информации, вклучително и дали во тој момент бил под дејство на дрога или алкохол, наводно не биле прецизирани. Хотелот Риу Санта Фе не одговори веднаш на барањето на овој портал за коментар.

Еден од неговите пријатели се сеќава дека Неварез рекол дека е многу задоволен од својот живот, непосредно пред неговата смрт.

– Еден ден пред Ејден и јас да заминеме во Кабо, тој ме повлече на страна и ми рече – речиси можам да го цитирам од збор до збор:

“Џек, го имаме најдобриот живот досега. Не можам да го замислам својот живот во поинаков начин“, изјави Џек Фицџералд, неговиот најдобар пријател и цимер, за KTVK / KPHO.

– Никогаш за милион години никој што не’ познаваше или го познаваше Ејден не очекуваше сега да седиме овде. Тој беше најчесното дете што некогаш сум го познавал. Најголемата насмевка. Беше толку сакан. Сите го сакаа Ејден, додаде Фицџералд во интервју за КПНКС.

Оттогаш, отворена е страница на „GoFund Me“ со цел да се собере помош за телото на ученикот да се врати дома во Аризона.

– Како што можете да замислите, страшната вест за смртта на Ејден беше погубна за неговото семејство, пријателите и сите кои го познаваа и сакаа Ејден. Имаше само 18 години и беше бруцош на Државниот универзитет во Аризона. Ејден беше среќен, харизматичен млад човек кој внесуваше спокојство и ведрина во секоја соба во која влегуваше – напишал семеен пријател.

За нешто повеќе од 24 часа, кампањата ја надмина целта за собирање средства од 80.000 долари.

Во 2021 година, Неварез дипломирал на средното училиште Пинакл, каде што бил член на училишниот тим за борење, според КПНКС.

Во комеморативна објава на нивниот профил на социјалните мрежи, тимот сподели дека студентот бил на патување со своите пријатели во моментот на неговата смрт.