Лавина на врвот Лакен кај Твенг во австриската провинција Салцбург денеска затрупа тројца скијачи, од кои еден загина.

Спасувачките екипи успеале да ги пронајдат и да ги ископаат од снегот.

Едно лице е ископано од снегот мртво, едно морало да се реанимира и со хеликоптер е префрлено во болница поради тешки повреди, изјави претставникот на Црвениот крст, Антон Силхер.

Се уште се трага по еден скијач, додаде тој во изјава за агенцијата АПА.

Трет степен на опасност од лавина е прогласен денеска во регионот.