Многумина се надеваат дека ќе станат потенцијални добитници на лотарија, додека сите сонуваат да ја освојат максималната награда во наградните игри, девојка на 17 години стана милионерка, а животот многу и се промени.

Девојката по име Џејн Парк (27) имала навистина среќа што со само 17 години станала најмладата добитничка на Евро-милиони во Англија и освоила награда од дури милион и 140.000 евра.

Многумина би биле посреќни на светот ако им се случи ова, но по правило, сите добитници на лотарија или го расфрлале своето богатство или изјавиле дека освоиле пари и изгубиле сè друго, или пак се разболеле биле прилично депресивни.

Џејн, која е родена во Единбург, ни во најлудите соништа не можела да сонува дека ќе освои џекпот од милион долари во цела Англија и Шкотска, но чуда се случуваат секој ден.

По освојувањето на наградата, таа имала јасен план, а тоа бил да купи бел Range Rover, да добие сезонски билети за нејзиниот омилен фудбалски клуб и да оди на патување на Ибица со своите пријатели. Остатокот од парите планирала да ги остави на банкарска сметка, но тоа не се случило.

Парк најголемиот дел од парите ги вложила во бројни пластични операции кои за малку ќе ја чинеле живот. Така првично стави импланти во градите, направи липосукција и бразилско подигнување на задникот, а потоа почна да ги продава своите топлес фотографии на платформата OnlyFans. Подигнувањето на задникот за малку ќе ја убило, бидејќи развила сепса и буквално мислела дека ќе умре, за влакно избегнувајќи го најлошиот исход. Наводно, лекарите и објасниле дека имала реакција на анестетикот, иако тоа не е целосно истражено.

Од друга страна, една деценија по поставувањето на првите силикони, таа се соочи со последиците во вид на големи оштетувања на ткивото кои се појавија околу силиконите. Поради ова, таа годинава отиде на повторна операција, при што и беше отстранет масивниот тумор на ткивото заедно со старите силикони.

– Жал ми е што на Инстаграм ја објавив целата процедура од операцијата направена повторно во Турција, која, признавам, беше ужасна, но сакав да ги видите сите последици од поставувањето силикон. За среќа, лекарите го отстраниле ткивото на лузната и ги смениле силиконите, па сега се е во ред. Се шегувам дека тие стари силикони ќе ги ставам на продажба на OnlyFans – рекла Џејн, а Дејли Мејл објави дека само во 2021 година потрошила 60.000 евра на операции, додека само претпоставува колку ја чинел овој.

Џејн била гостинка и кај доктор Фил, кој ја прашал дали ја има „проклетството на лотаријата“ и таа потврдила дека има.

– Како прво, не можам да најдам дечко што нема да биде со мене само поради моите пари. Ова е причината зошто ја раскинав долгогодишната врска во 2015 година. Потоа раскинав со друга врска затоа што на мојот дечко тогаш му напишав листа на правила што треба да ги следи кога патува на Ибица со своите пријатели. Веднаш потоа ме остави и оттогаш не можам да најдам нормална врска. Потоа неколку пати го доведував животот во прашање поради естетските операции, а потрошив голем дел од добивката – изјави таа во емисијата.

Најинтересно е што оваа госпоѓа работела како продавачка на чипс, а и покрај тоа што добила милион на лотарија, парите не ги вложила во ниту еден бизнис, додека на крајот не се вратила на работата да продава чипс.

– Луѓето не сфаќаат колку се очајни оние кои ја добиваат главната премија и колку им се менува животот, туку на полошо. Порано сакав продажба и уживав во животот. Сега само трчам по бутици и купувам многу прескапи дизајнерски работи, од кои повеќето никогаш не сум ги носела. На крајот моите ме убедија вишокот пари заедно со наследството да го оставам во банка за да не ги потрошам сите на гардероба и естетска хирургија. На крајот, се вратив на мојата стара позиција продавајќи чипови бидејќи ја пропуштив мојата работна рутина, а исто така редовно ги користам моите OnlyFans. Поголемиот дел од времето се уште сум сама и депресивна – изјавила оваа жена.