Четири млади момчиња загинаа, а двајца се повредени во сообраќајна несреќа што се случи синоќа во Лукаре, кај Нови Пазар.

Загинаа младите Амел И., Сенад Ѓ., Амар У. и Митхат Х., сите од Нови Пазар. Биле на возраст од 22, 23 и двајца на возраст од 20 години.

Во Нови Пазар поради трагедијата е прогласен ден на жалост.

Според информации на српските медиуми, сите загинати биле во автомобил марка „фолксваген голф“ со краљевски регистарски таблички, кој директно се судрил со возило од истата марка што требало да го пречека, по што излетале од патот.

Инаку, оваа делница од главниот пат што води кон Црна Гора е позната по брзо возење и чести сообраќајни несреќи.

Ова не е единствената трагедија која однесе млади животи на овој потег. Во последните шест години на неколку километри раздалечина низ населбата загинаа десет млади момчиња. Најстариот имал 24, а најмладиот 17 години.

Во страшна несреќа пред година и половина, на 11 јули 2020 година, во близина на местото каде што се случи несреќата во неделата вечерта, загинаа тројца млади момчиња – Демир Смајовиќ (22), Алмир Сулејмановиќ (24) и Џемил Нурадиновиќ (23). ). Тогаш тешко беа повредени уште тројца млади момчиња.

Тогаш „ауди А6“ управувано од сега починатиот Смајовиќ и во кое имало уште три млади момчиња во Лукаре се судрило со „опел астра“ во кое загинале Сулејмановиќ и Нурадиновиќ и уште едно младо момче.

Во средината на септември 2015 година, Елмедин Тутиќ (17), Фарис Шемсовиќ (20) и Мерван Џанковиќ (21) настрадаа на мостот Крушевац кога автомобилот во кој се наоѓале ја пробил оградата на мостот и паднал на земја од височина од 30 метри.

😥

😥

😥

😥