Истарската полиција уапси 61-годишен Германец и 57-годишен Белгиец за кои се сомневаат дека во одвоени случаи снимале голи деца во Пула и Ровињ.

Полицијата во Пула товари германски државјанин за експлоатација на деца за порнографија бидејќи на 7 јуни околу 19 часот снимил голо дете како се тушира ​​во камп во областа Премантура.

Полицијата во Ровињ уапсила белгиски државјанин под сомнение дека во попладневните часови во нудистичкиот камп снимал и фотографирал деца со мобилен телефон, пренесува Хина.

Вработените во обезбедувањето набрзо го запреле и го задржале до доаѓањето на полицајците, кои потоа го уапсиле мажот и го однеле во полициска станица, соопшти денеска истарската полиција.

Во двата случаи полициски службеници извршиле претрес на теренот, возилата и мобилните уреди што ги користеле осомничените за да пронајдат предмети поврзани со извршувањето на кривичното дело. По извршената кривична истрага тие се приведени во притвор.