Во Луганск е убиен четирикратниот светски шампион во кик бокс и шампион во ММА, Виталиј Меринов.

Тој беше волонтер во украинската армија од првите конфликти во Донбас во 2014 година. Како припадник на Националната гарда на Украина, Виталиј Меринов (32) учествувал во борбите од февруари 2022 година, кога бил ранет во ногата во областа Маринка. Откако се опорави, се врати на фронтот. Подоцна повторно бил ранет и починал во болница.

View this post on Instagram

A post shared by Віталій Мерінов (@merinov.vitalii)

Виталиј Меринов е роден во Ивано-Франковск, град во југозападна Украина. На 15 години почна да се занимава со кик-бокс и веднаш покажа голем талент. Беше доминантен во својата земја, подоцна и на големите натпреварувања.

View this post on Instagram

A post shared by Віталій Мерінов (@merinov.vitalii)

На крајот на кариерата политички се вклучи пред партијата УКРОП и беше член на Извршниот одбор на градскиот совет за урбанизам на Ивано-Франковск. Во 2018 година, тој беше првиот човек на боксерската асоцијација на регионот Ивано-Франковск.

Виталиј Меринов беше член на Десен сектор, украинска пронацистичка екстремно десничарска паравоена организација. За време на погребната поворка, граѓаните клечеа на улица држејќи украински знамиња, додека други фрлаа цвеќиња. „Видете и самите, илјадници жители дојдоа да се збогуваат со него. За жал, непријателот ги зема најдобрите, додаде Мстислав.

Меринов беше оженет и има двегодишна ќерка.