„Чекаме, а не знаеме колку ќе чекаме, ниту каков ќе биде исходот. Ми недостига мојот син, мојата смисла на животот. Јас сум човек кој разбира сè и дека животот не е лесен, но никому не би му ја посакал оваа состојба, дури ни на најлошиот човек“.

Вака за „Блиц“ ја започнува својата шокантна исповед Ненад Периш, таткото на Матеј (27), младиот сплиќанец по кој се трага веќе пет дена во Белград.

Ненад во неделата на 2-ри јануари пристигна во Белград, три дена откако започна потрагата по неговиот син. Како што вели, оттогаш е во контакт со надлежните институции, но засега нема информации каде би можел да биде Матеј.

Периш напоменува дека интересот на јавноста за пронаоѓање на неговиот син е голем и им се заблагодарува на сите што го разбираат и сакаат да помогнат. Сепак, додава, гледа дека се појавуваат разни снимки и извештаи, кои според она што го знае, одат во сосема друга насока.

– Јас и моето семејство чекаме нешто за кое не знаеме колку ќе чекаме, ниту кога и каков ќе биде исходот. Јас сум татко, ги одгледав моите деца и знам дека животот е непредвидлив. Но, емоциите што ги имам, состојбата во која се наоѓам е ужасна. Не би му го посакал ова на најлошиот човек. Ја имам поддршката од пријателите, а единствено што сакам е да го најдам мојот син и ова да заврши, вели во шок Периш.

„Сакам Матеј да го вратам дома- дури и за последен пат“

– Сакам на кој било начин да го донесам Матеј дома и дотогаш ќе останам таму. Никој не знае што се случило. Подготвен сум на се и само сакам да го донесам моето дете дома, дури и за последен пат, низ солзи рекол таткото на Матеј, Ненад.

Да потсетиме, вчера имаше снимки од надзорните камери кои на 31 декември снимија млад човек на белградските улици, чиј опис го потсетува на Матеј како трча по белградските улици.

Цел живот се дружел со пријателите од кобната ноќ

Според него, тој постојано е во контакт со семејството во Сплит.

– Матеј има две сестри кои се лошо, тие се во страшна состојба. Ние сме таму каде што сме и чекаме – со тага во гласот вели таткото на Матеј.

Тој се осврна и на кобната вечер кога исчезна неговиот син и на врската со пријателите. Како што истакнува, Матеј и младите кои биле со него во клубот „Готик“ му биле најдобри пријатели веќе 20 години.

– Во Сплит го поминаа времето заедно. Се дружат цел живот. Јас сум во контакт со сите нив. Момчињата постојано плачат и се чувствуваат ужасно. Тешко им е, објаснува таткото на Матеј, кој наведува дека младите се вратиле во Хрватска во понеделникот вечерта.

„Тоа не е ниту стилот на пливање на мојот син…“

Тој ги прокоментира и наводите дека доцна го пријавиле исчезнувањето на неговиот син.

– Истиот ден го пријавија за исчезнат. Се јавија во амбасада, очекуваа дека ќе се појави… Не гледам никаков проблем овде, млади луѓе кога прославата не размислуваат за работи што може да се случат, што може да биде лошо, вели Периш.

Тој се осврна и на снимките кои се појавија во медиумите, а за кои се претпоставува дека Матеј бил на нив непосредно пред исчезнувањето.

– На видеото каде што се гледа таксито е Матеј, каде што трча, исто така е тој. Но, на снимката на која некој плива не е можно да е мојот син. Никој не може да плива во вода со температура од четири степени. Тоа не е ниту стилот на пливање на мојот син. Мислам дека тоа е предмет што лебди, а не Матеј, нагласува тој.

Меѓутоа, на прашањето дали тој или пријателите на Матеј знаеле зошто младиот човек трчал среде ноќ без јакна, зошто се обидувал да влезе во такси, Ненад не го знае одговорот. Тој вели дека пријателите на Матеј немаат одговор.

– Не сме сигурни дали сакал да оди во станот и да се врати.