Силен земјотрес ја погоди БиХ во 19:01 часот, а се почувствувал дури и во Хрватска, пишува Вечерњи лист.

Магнитудата била 4,5 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот бил на 47 километри од Мостар и 12 километри од Метковиќ.

Го почувствувале и граѓаните на Дубровник, Опузен и Метковиќ. Засега нема извештаи за причинета материјална штета.