Во Панчево околу 23 часот синоќа се случила тешка сообраќајна несреќа во која автомобил удрил во трудница на возраст од 24 години, објави Блиц. Таа управувала електричен тротинет.

Марко К.(19), возачот кој се судри со бремената Тијана И.(24), која синоќа околу 23 часот во Банатски Нови Село била во осми месец од бременоста на тротинет, имал пробна возачка дозвола и управувал автомобил со 0,55 промило алкохол во крвта, дознава „Блиц“.

Според информациите со кои располагаат медиумите, постои сомнеж дека Тијана И.(24), како возач на електричен скутер, не ги почитувала сообраќајните правила (правило од десната страна) и удрила во левата страна на Рено Меган, возило кое било управувано од Марко К. под дејство на алкохол и пробна возачка дозвола.

– Тијана била во 8-ми месец од бременоста и била пренесена во Општата болница во Панчево, каде состојбата нагло и се влошила и околу еден часот по полноќ абортирала – вели изворот на „Блиц“.

Сообраќајната полиција веднаш излегла на местото на несреќата. Понатамошна истрага покажала дека возачот по сообраќајната несреќа го напуштил местото на настанот, но набргу потоа се вратил на местото на несреќата, каде што бил пронајден по пристигнувањето на патролата.

Дежурниот заменик на ОЈТ во Панчево наредил патничкото возило да биде привремено одземено за вештачење, а против возачот на автомобилот да биде поднесена кривична пријава.

Нему му е одреден притвор до 48 часа, по што ќе биде спроведен на распит во ОЈТ во Панчево. Според информациите на „Блиц“, тој признал дека дошло до несреќа.

-Состојбата на Тијана И. е стабилна, задржана е во Општата болница поради можност за компликации – додава нашиот извор.