Бразилската манекенка и моделка Валентина Боскардин (18) почина од компликации предизвикани од коронавирусот, откри на социјалните мрежи нејзината мајка Марсија Боскардин, телевизиска водителка и поранешна манекенка.

Марсија тврдела дека нејзината ќерка е сосема здрава и дека примила двојна доза од вакцината. Но, минатата недела, младата манекенка заврши во болница во родното Сао Паоло поради коронавирус и се зарази со пневмонија и тромбоза. Таа имаше само 18 години.

– Со голема болка се збогувам со љубовта на мојот живот. Збогум, Валентина Боскардин Мендес. Господ да ве прими со раширени раце – напиша таа покрај нивната заедничка фотографија. Таа објави и фотографии од нивниот последен заеднички Божиќ, како и фотографии од дипломирањето и 18-тиот роденден на Валентина.

– Ковид-19 однесе уште една жртва. Ќерката на саканата манекенка и бизнисменка Марсија Боскардин почина во текот на викендот на само 18-годишна возраст откако доживеа тромбоза додека се бореше со коронавирус. Валентина беше ѕвезда во подем и со нетрпение очекуваше да започне меѓународна кариера. Каква тага чувствувам. Како можеш да и кажеш на една мајка дека треба да се носи оваа загуба! Почивај во мир – изјави семејниот пријател Фелипе Кампос.