Тајландската полиција се сомнева дека руската манекенка Евгенија Смирнова (37) можеби била турната при падот од 25 метри височина од балконот на осмиот кат во одморалиштето Патонг на островот Пукет.

Доказите укажуваат на вакво црно сценарио. Имено, истражителите нашле куп коса во нејзината рака. Атрактивната бринета при падот ја скршила ногата и се здобила со фатални повреди на главата, пишува Daily Mail. Локалните власти вршат форензичка анализа на примерокот од коса за да утврдат кого Смирнова можеби грабнала додека паѓала.

Патем, до нејзината смрт, Евгенија редовно емитуваше содржини во живо на веб-страницата за возрасни на неколку профили на социјалните мрежи под различни имиња. Таа е по потекло од Нижни Новгород, но живеела во Москва. Таа пристигна во Пукет на 25 мај, а нејзиното безживотно тело беше пронајдено во раните утрински часови во вторникот.

По нејзината смрт приведени се Русинката Наталија Косенкова (35) и Американецот Џамал ​​Антвон ​​Смит (38), како и Јорданецот Ахмад Ради Мустафа Алатум (28). Според Бангкок пост, постои сомневање дека споменатата тројка присуствувала на развратна забава полна со секс, дрога и алкохол во комплексот во Патонг, каде што починала Смирнова.

Јорданецот бил уапсен додека по смртта на Евгенија се обидувал да се качи на лет од Тајланд. Косенкова, модел и диџеј, која работела и како стоматолошка асистент, во меѓувреме е ослободена и тврди дека смртта на нејзината сонароничка е несреќен случај, пишува Јутарњи лист.

– Не сме ние виновни. Тоа не беше убиство. Смирнова ја запознав дури вечерта на инцидентот и не е точно дека на забавата на која бевме имало секс и дрога. Евгенија штотуку се појавила на забавата, го донела и својот пријател Ахмед кој се однесувал недолично. Можам само да кажам дека мојот пријател Џамал, кого го познавам многу долго време, се однесуваше достоинствено и пристојно. Полицијата ни верува. Овде сум обичен турист, и тоа беше забава како еден вид „фестивал на пијалоци“, овде некој умира секој ден – рече таа, иако тајландската полиција по трагедијата извести дека во апартманот биле пронајдени обвивки од кондом и канабис.

Што се однесува до самиот случај, властите во моментов разгледуваат три теории – дали се работи за несреќа, самоубиство или убиство.

– Можеби жената случајно паднала од балкон, но може да се работи и за убиство кое е резултат на расправија. Ги испитуваме сите инволвирани лица, а косата во раката на Евгенија ќе биде подложена на ДНК тест за да се утврди кому му припаѓа – изјави началникот на полицијата Чомпунух Анантајакун.