Трагично заврши одморот за 23 годишен Турист во Грција, чиј живот згасна вчера во Лаганас на еден од најпопуларните грчки острови, Законтос. Младиот турист и неговото друштво биле во Лаганас на одмор и синоќа избрале еден од најпознатите локали на островот за забава. Продолжуваат истрагите за околностите на неговата смрт.

Вчера, (25 јуни) во вечерните часови, млад турист од Ирска бил извлечена во несвест од базенот на познат забавен центар во Лаганас. Според самите извори, групата била во локалот од рано попладне, додека младиот човек изгубил свест кога околу 23:30 часот паднал во базенот. Забележано е дека на местото каде што е пронајден 23-годишникот, базенот бил длабок само 80 сантиметри.

Инцидентот го забележале вработени и веднаш спасителот на базенот влегол во водата, го извадил младиот човек и покрај напорите на одговорните, кои му дале прва помош, младиот човек починал.

Потоа со возило на брза помош бил пренесен во Општата болница во Закинтос, каде што била констатирана смрт. Полицијата ги истражува околностите за смртта на 23-годишникот, додека телото е пренесено во Патрас на обдукција.