Руската армија има широк арсенал на оружје што го користи за воени цели во Украина, а хеликоптерот „Ка-52 алигатор“ е главното оружје на Путин.

Русија има богата воена техника. Ударните игли се самоодната хаубица 2S35 Coalition-SV, МИГ-31 која носи хиперсонична балистичка ракета воздух-земја, системот Красуха за електронско војување, неодамна потонатиот воен брод Москва, а предводник на руската армија, пред се на воздухопловните сили, е разузнавачкиот и јуришен хеликоптер алигатор Ка-52.

Според украинските медиуми, Командата на воздухопловните сили на Украина соопштила дека пред неколку дена собориле руски хеликоптер Ка-52.

Современиот повеќенаменски борбен хеликоптер „Ка-52 алигатор“ е ефикасен во секое време од годината, во најтешки временски услови, и дење и ноќе, на големи надморски височини. Пилотите гледаат ноќе преку термички апарати. Тоа им овозможува на пример да го видат угаснатиот непријателски мотор во тенкот, кој е оддалечен 10 километри“, соопшти руското Министерство за одбрана за време на церемонијата на претставување на „Алигаторот“ по повод Денот на победата 2015 година.

„Алигаторот“ тежи 7.700 килограми. Дизајниран е во проектантското биро „Камов“, го произведува фабриката „Прогрес“ од Арсењев на истокот на Русија, пишува „Мондо“.

Ако е вистина дека украинската војска го собори „алигаторот“, тоа би значело дека им задала нов голем удар на Русите, откако, како што се верува, „Москва“ потонала по ударот на украински проектил.