Анастасија Лапатина, која работи како новинарка за „Киев Индепендент“ на својот Твитер профил објави потресен твит во кој опиша дел од ужасот со кој се соочуваат украинските граѓани.

Лапатина напиша дека никогаш нема да прости за ова што се случува, местото каде што пораснала сега е окупирано од Русите, на улиците каде што скејтала сега има мртви тела, а нејзините три кучиња се сами во домот.

– Јас пораснав овде. Куќата на моето семејство се наоѓа тука скоро 2 децении. Сега ова село е окупирано од Русите, домовите се запалени, мртвите тела се на улиците каде што порано скејтав. Моите три кучиња се сами во домот. Никогаш нема да простам, напиша Лапатина, која објави две фотографии.

Лапатина стана актуелна во јавноста откако го отфрли барањето за интервју со државната руска телевизиска мрежа „Раша тудеј“, популарно позната како РТ, обвинувајќи ја дека не направила „ништо освен што ширела опасни дезинформации“ поради инвазијата на Русија во Украина.