Страшна вест утрово ја потресе Србија. Српските медиуми јавуваат дека мајка си го фрлила детето од балкон, па потоа скокнала по него.

Во улицата Грге Јанкеша во Мириево утрово околу 8 часот мајката М.К, и нејзиното дете, паднале од третиот кат од ходникот на зградата, а соседката која бил сведок на страшната несреќа рекол дека глетката била шокантна, јавува Курир.рс.

„Слушнав дека нешто пукна. Таа прво го фрли детето, па скокна по него, малиот врескаше и плачеше. Кога пристигна брзата помош го довикуваа, но тој не одговараше“, вели таа.

Таа вели дека соседката бил проблематична, по цел ден викала и врескала, фрлала работи низ прозорец и пиела антидепресиви.

Соседката изјавила дека еден од станарите на зградата прв им пришол на помош на сопругата и детето.

„Истрча веднаш напред и се фати за глава. Слушнав дека имал проблем со неа. Си ја држеше главата и викаше, зошто претходно не ја пријавив, можеби ќе го спасев детето“, објаснува соседката.

Како што дознаваме Курир.рс, пред неколку дена го барала клучот од покривот под изговор дека сака да му го покаже погледот на детето. И соседите велат дека постојано ја тепала и малтретирала ќерка си.

Како што пишува Блиц.рс, М.К.(40) која утрово со своето петгодишно дете скокна од третиот кат од зградата на улицата Грке Јанкеша во Мириево со своето петгодишно дете е во болница. Маж дошол на местото на несреќата и веднаш почнал да плаче и рекол дека М.К. најавила дека ќе го направи ова!

Како што дознаваме, соседите на М.К. знаат малку, велат таа се развела пред две години, и дека тие често се карале со неа во врска со нејзиното куче.

Немале поим дека ќе се случи таков хорор, но човек кој дошол на местото на несреќата и веднаш почнал да плаче рекол дека ова го најавува М.К.

Детето е на околу 5 години и тоа и неговата мајка во свесна состојба се пренесени во Ургентниот центар. Како што се наведува, момчето било примено на одделот за интензивна нега, додека дијагнозата за мајката се уште е во тек.

Очевидци наведуваат дека мајката имала видливи повреди на едната нога.

Брза помош и полиција се на лице место, а се собраа и загрижени граѓани.

Мајката и детето паднале на трева, а не на тротоар, а тоа веројатно им го спасило животот.