Попладнево во Хрватска се случи ужасна сообраќајна несреќа во која дете загина во стравичен судир помеѓу камион и автомобил на автопатот А1 во близина на клучката Бриње околу 15.30 часот.

Според првите информации кои ги пренесуваат хрватските медиуми, возачот на камионот од БиХ налетал на камп приколка со полски регистрации во кој имало четиричлено семејство. Судирот се случи на нагорнината на крајната десна лента, на делот од автопатот во правец на Загреб.

По силниот удар, камионот се „насукал“ на задниот крај на автомобилот и го туркал повеќе од 150 метри долж заштитната ограда. Во моментите на страшниот судир, делови од возилото летале на автопат, како и лични работи, детска облека, топка се тркала на другата страна од автопатот, седиштето на автомобилот излетало надвор од заштитната ограда…

На местото на несреќата интервенирале пожарникари со три возила и брза помош со три возила. Како што беше потврдено од полицискиот оддел, во несреќата загина дете, а друго дете и родителите се пренесени во општата болница Огулин. Тие се стабилни и не се во опасност. Истрага се спроведува на местото на несреќата, предводена од заменик -окружниот државен обвинител во Карловац, Младен Крајачиќ.

– На автопатот А1 во близина на одморалиштето Бриње во правец на Загреб, се случи сообраќајна несреќа во која учествуваа камион на БиХ со регистарски таблички и лично возило со полски регистарски таблички. Според досега собраните информации, едно лице загинало во возилото со полски регистарски таблички, а три лица се повредени и префрлени во Општата болница. Идентитетот засега не е познат и се утврдуваат околностите за сообраќајната несреќа. Во тек е истрага, управувана од сообраќајната полиција во округот Карловац во соработка со полицискиот оддел Лика -Сењ и по извршениот увид, ќе бидат наложени потребните дејствија за да се утврдат причините за оваа сообраќајна несреќа, рече Крајачиќ.

За потребите на истрагата, ангажиран е кран за да го премести камионот од закачениот автомобил во кој се наоѓа телото на мртвото дете.

Иако нема лента за запирање на тој дел од автопатот, се чини дека полското возило поради некоја причина било паркирано на крајната десна лента, но тоа допрва ќе се утврдува. До завршување на увидот, сообраќајот се одвиваше по една коловозна лента со ограничување од 40 км/ч.

📷

📷

📷

📷