Веќе петти ден нема трага од исчезнатиот Милан Ѓорѓевиќ од Ниш. Спасувачите на Планинарската служба се подготвуваат да се спуштат по карпата со јажиња, петти ден од потрагата по исчезнатиот Милан Ѓорѓевиќ од Ниш во густата шума на Бојанини воде, но за жал нема новини.

Според членовите на Планинската спасувачка служба, потрагата дополнително ја отежнала густата магла и дождот во текот на вчерашното деноноќие. Поради маглата ни дронот не можел да сними ништо.

„Армијата е денес тука со кучиња, но и тие не нашле ништо. Доколку дозволат временските услови попладне или утре наутро, спасувачите на ГСС ќе користат јажиња за да се спуштат по карпите околу врвот Трем“, велат за Блиц од Планинарска служба. Според нив, потрагата ја отежнува непристапниот терен.

Сепак, како што велат, тоа е планина, а вегетацијата е многу густа. И покрај тоа, по планинарот од Ниш се уште интензивно се трага.

„Сите расположливи сили на МУП се на терен. За жал, нема нови информации“, велат од полициската управа во Ниш, Голем број луѓе, припадници на полицијата, жандармеријата, војската на Србија, планинари, ГСС трагаат по исчезнатиот Милан Ѓорѓевиќ, кој последен пат бил виден во понеделникот на 10 јуни околу 18:30 часот. По него трагаат и неговите пријатели и семејството.

Милан Ѓорѓевиќ, висок 185 сантиметри, последен пат е виден во бела кошула со сини нитни, тегет панталони и кафени обувки. Неговиот автомобил шкода бил пронајден во подножјето на Сува Планина.

Семејството е загрижено и апелира секој со какви било информации да се обрати во полиција.

Виден во Јелашница во понеделникот

Како што пишуваше „Блиц“, Милан дипломирал на Стоматолошкиот факултет, но со години работи во фармацевтска компанија. Во понеделникот околу пладне Милан и испратил порака на сопругата дека поради деловни обврски не може да стигне да ги земе децата и дека таа ќе ги земе, што не било невообичаено.

После тоа, попладнето е виден во Јелашница, која се наоѓа во подножјето на Бојановите води, на Сува планина, каде што, инаку, најчесто оди на планинарење. Но, тој бил во костум и чевли бидејќи се враќал од работа, што ја исклучува можноста да отишол на планинарење. Од 18 часот и 30 минути нема ни трага ни глас од него.

Полицијата почнала претрес истата вечер кога на Бојанини води бил пронајден неговиот службен автомобил.

Автомобилот пронајден преку апликацијата за часовник

Автомобилот Škoda на Милан е пронајден преку апликацијата на паметниот часовник на неговиот син поврзан на неговиот телефон. Автомобилот бил заклучен и паркиран пред планинарскиот дом на Бојанина воде. Во автомобилот биле пронајдени и двата негови телефони, службен и приватен.

Полицијата вештачки го обработила автомобилот кој потоа бил одземен. Семејството претходно објави дека се сомнева дека Милан некаде паднал, дека се повредил и дека не може да повика помош. Во потрагата по исчезнатиот Милан е вклучено и куче трагач тренирано за ваков тип на потрага. Според неофицијални информации, за потрагата се користи и дрон со термички камери.