Почина Џери Ли Луис, легендарниот американски музичар познат по раните рокенрол хитови „Great Balls of Fire“ и „Whole Lotta Shakin’ Goin’ On“, соопшти неговиот претставник.

Луис починал во својот дом во американската сојузна држава Мисисипи, јужно од Мемфис, јавува Си-Ен-Ен. Имаше 87 години.

Претставникот на музичарот изјави за Си-Ен-Ен дека Луис починал од природна смрт.

(FILES) In this file photo taken on April 28, 2017 musician Jerry Lee Lewis performs on the Palomino Stage at Stagecoach California’s Country Music Festival at the Empire Polo Club in Indio, California. – Lewis died on October 28, 2002 at the age of 87, his agent said. (Photo by Frazer Harrison / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP)

Неговата седма сопруга Џудит била со него кога тој починал, изјави претставникот. Според информациите, пејачот во последните денови и рекол на сопругата дека не се плаши од смртта и дека мирно ја дочекува.