Меѓу бројните снимки што сведочат за злосторствата на терористичката Ослободителна армија на Косово на каналот ЈуТјуб FM Images Albania, се наоѓа и снимката на Агим Чеку на Кошара, пишува српски Курир.

На видеото се гледа како припадници на ОВК ги гледаат бомбардираните српски позиции на Проклетије.

Меѓу терористите на ОВК е и Агим Чеку, кој, смеејќи се на камерата, потврдува дека има Срби на позициите од кои се крева чадот, пишува Курир.рс.

Овој медиум потсетува дека надеж дека 22 години по битката кај Кошара, ќе бидат пронајдени посмртните останки на српските војници, вчера дадоа две снимки на кои се гледаат нивните тела и документи, но и припадниците на терористичката Ослободителна војска на Косово, кои ги погребуваат.

Јавноста е вознемирена од снимките што се појавија, а според најавите на претседателот на Комисијата за исчезнати лица на Владата на Србија, Веjко Одаловиќ, екипите од Србија наскоро треба да добијат дозвола за ископување на потенцијални гробници.

Меѓу 1.693 исчезнати на Косово и Метохија, има шест војници.

Инаку, пред специјализираниот суд на Косово во Хаг денеска почна нова статусна конференција во процесот против поранешниот командант на ОВК и претседател на Косово, Хашим Тачи, и уште тројца началници на таа паравоена единица, обвинети за воени злосторства на Косово и Метохија.

Обвинетите не присуствуваат на конференцијата во судницата, туку ја следат преку видео врска од притворската единица во Хаг. Нивните бранители учествуваат на конференцијата преку видео врска.

На конференцијата, обвинителството и одбраната ќе дадат коментар за текот на откривањето на доказите и тековните истраги. Јавното обвинение за прераспределено ќе биде преведено до средината на јуни.

Ова е снимката.