Кристијано Роналдо, најдобриот фудбалер во Португалија, имаше вистински дивјак испад на натпреварот со Република Ирска во квалификациите за Светското првенство.

Тој го удри О’Ши непосредно пред изведувањето на пеналот. Далеку од тоа дека , Ирецот не направи се за да го испровоцира (ја тргна топката од белата точка), но таквиот потег на асот на Јунајтед е навистина несоодветен.

Ирецот дофрли нешто кон него во таа прилика кога Роналдо замавна со тупаница, а О’Ши одлучи да симулира дека ударот е многу посилен.

Сепак, судијата од Словенија не го казни Роналдо за ова однесување.

Ирецот успеа во намерата бидејќи Роналдо подоцна го промаши пеналот, поточно го одбрани Базун.