На 11.08.2021 во 20.30 часот во Полициската станица Аеродром, 70-годишна жена од Скопје пријавила дека на 07.08.2021 била измамена од едно лице.

Според пријавеното, лицето телефонски ѝ кажало дека нејзиниот син прегазил малолетик, но доколку му даде одредена сума на пари тој може да помогне да не издржува затворска казна.

Како што е пријавено, тие се договориле и таа му ги дала парите, а подоцна сфатила дека била измамена.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.