На третиот ден од руската инвазија на Украина се води тешка битка за Киев, одекнуваат експлозии и се слушаат истрели и во градот и во околината.

РАКЕТИ ОД ЦРНО МОРЕ

Според последните информации, во тек е жестоко ракетирање на Киев, а од Црното Море наводно пристигнуваат и крстосувачки ракети. Украинското Министерство за внатрешни работи ги предупреди граѓаните дека на улиците се водат борви и да не излегуваат.

Рускиот претседател Владимир Путин ги повикува украинските вооружени сили да ја преземат власта во земјата, додека десетици илјади Украинци се обидуваат да побегнат.

Претседателот Володимир Зеленски пркосно се фотографираше на градските улици во Киев.

Деноноќно одекнуваат експлозии низ главниот град, а борби се водат и во низа други градови.

Extremely hard combat near the Kyiv Zoo now pic.twitter.com/8OTokRe1zu

— Illia Ponomarenko (@IAPonomarenko) February 26, 2022

>

🎥

🎥

🎥

🎥