Водителката Бојана Јанковиќ синоќа е пронајдена мртва во својот стан. Неофицијално, Итната помош ја констатирала нејзината смрт околу 19.00 часот, што било пријавено во Вишото јавно обвинителство во Белград, кое наредило обдукција. Телото на познатата водителка е пренесено во Институтот за судска медицина во Белград.

Според пишувањата на локалните медиуми, разводот на Бојана со музичарот Огњен Јанковиќ тешко ѝ паднал. Според локалните медиуми, Бојана доживеала голем удар пред неколку месеци, во декември 2023 година. Тогаш почина нејзината мајка, која заедно со нејзината сестра близначка Ивана и беше најголемата поддршка.

– Мајка ѝ почина неодамна, се вратила во тој стан во Нов Белград. Нејзиниот брат живее во Америка, разводот во основа го поднесе многу тешко… Живееше сама, претпоставувам, а не знам каде се децата – изјави за „Пинк.рс“ извор близок на покојната водителка.

За потсетување, Бојана во јули 2022 година стави точка на бракот со музичарот Огњен Јанковиќ, режисер и фронтмен на групата „Белградски синдикат“. Потоа тој стапи во врска со Милена Радуловиќ.

По заедничкиот развод тие останаа во добри односи и заедно се грижеа за нивните две деца. Музичарот го напуштил станот во кој живееле, но секој слободен момент го користи за да биде со децата. Бојана и Милена имаа одлични односи, а актерката беше одлично прифатена од нивните ќерки.

Бојана и Огњен последен пат беа видени во јавноста во 2022 година на премиерата на филмот „Златно момче“, по разводот останаа во добри односи и заедно се грижеа за нивните две деца.

Огњен се огласи кратко по веста за смртта на поранешната сопруга.

– Се уште чекам потврда, па се уште не можам да кажам ништо. Разберете ме – изјави Огњен Јанковиќ за „Телеграф“.