УХМР информира дека попладнево земјата беше зафатена од нестабилна воздушна маса претежно во западните делови.

Во Преспанскиот регион имаше појава на невреме проследено со пороен дожд, грмежи силен ветер и појава на град, велат од УХМР.

Наврнат воден талог до 20 часот (во л/м2): 18 Тополчани, 15 Маврово, 7 Прилеп, 5 Тетово, Битола, Попова Шапка, 3 Претор, 2 Берово.

Удари на ветер (во км/ч): 63 Охрид, 58 Скопје-Зајчев Рид, Битола, 45 Штип.