Несреќниот човек со глава ја плати лудата егзибиција. Маж од Украина починал пред очите на својата вчудоневидена сопруга откако во саботата на 5-ти февруари скокнал во замрзнатата река Чортомлик, јавува Daily Mail.

38-годишниот познат само како Александар решил да се нурне во дупка, која претходно ја пресекол со помош на пријател со моторна пила, без да размислува за брзата струја доле.

Тој се удавил, според пипшувањата, за неколку секунди, додека неговата сопруга беспомошно врескала и барала помош, а пријател со пила се обидувал да отвори друга дупка покрај него.

На вознемирувачкото видео од инцидентот, кој се случил на температура од околу -5 степени, може да се види како несреќниот човек разговара со сопругата само неколку минути пред лудиот потфат.

– Не се плашиш Александар? – го прашала неговата сопруга, на што тој одговорил „Не“

Таа продолжи да го прашува дали му е ладно додека ги соблекува алиштата.

– Ладно е. „О Боже, се надевам дека нема да се разболиш, рече таа.

Вистински хорор следел кога застанал пред дупката, се прекрстил, а потоа скокнал и исчезнал во матните води на реката.

Ужаснатата жена извикувала: „Боже, каде е тој?“ Каде е тој? О Боже! Каде е тој? “, но Александар не можел да се спаси.

Неговиот пријател се обидел да дојде до него со помош на моторна пила, а жената пред крајот на видеото прашала дали да ги повикаат спасувачите.

Спасувачите во регионот на Днепропетровск нурнале во реката, но не успеале да го најдат Александар жив.

Неговото тело беше извлечено од реката следниот ден, на 6 февруари, а целата акција беше објавена на Фејсбук страницата на спасувачката служба како предупредување до сите кои би сакале да пробаат нешто слично.

Александар е пронајден на длабочина од четири метри и 20 метри од брегот.

– Почитувани граѓани, ве молиме не ризикувајте го животот и не излегувајте на мразот – се наведува на крајот од соопштението за трагедијата.