Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вторникот изјави дека дете починало од дехидрација во опколениот Мариупол, кој со денови е без вода, струја и греење.

„Во 2022 година, од дехидрација“, рече Зеленски во видео обраќањето и ја спореди руската опсада на украинските градови со нацистичката инвазија во Втората светска војна.

Ројтерс не може самостојно да ја потврди смртта на детето од жед.