Товарен авион со осум лица што полетал од Ниш се урна во североисточна Грција. според последните информации, никој не преживеа. Пилотот пријавил проблеми со моторот и сакал итно да слета. Во авионот имало непознат токсичен материјал.

Товарниот авион Антонов Ан-12 се урна во саботата околу 23 часот во близина на градот Кавала во североисточна Грција. Сите осум лица во авионот загинаа. По падот, авионот горел со часови и цело време се слушале експлозии.

Грчката служба за цивилна авијација соопшти дека пилотот можел да ги информира властите за проблем со еден од моторите на авионот и добил избор да слета на аеродромот во Солун или Кавала, по што избрал да слета во Кавала, која била поблиску, велејќи дека мора да направи итно слетување. Речиси веднаш потоа се изгубила комуникацијата со авионот.

Авионот се урнал на околу 40 километри од аеродромот во Кавала, во област меѓу Палеохори и Антифилипи. Снимките од мобилните телефони направени од локалните жители покажуваат дека авионот бил во пламен пред да се урне.

На мрежата за следење летови Flightradar24, патеката на летот покажа дека Антонов веќе бил над северното Егејско Море во близина на полуостровот Халкидики, а потоа се свртел назад кон Кавала.

Очигледно е дека имало токсичен материјал во авионот

Украинскиот авион Ан-12 од советско производство беше во флотата на товарната компанија Меридијан. Според извештаите, тој полетал од Ниш во Србија и бил на пат за Аман во Јордан.

Според пишувањата на медиумите, украинскиот Антонов носел дванаесет тони „токсичен материјал“, а во воздухот имало отровни испарувања.

Филипос Анастасиадис, градоначалникот на општина Пангео, каде што се урна авионот, во текот на ноќта потврди дека авионот бил натоварен со „опасен материјал“.

– Најверојатно се работи за муниција, изјави тој за државната телевизија ЕРТ и ги уверуваше граѓаните дека нема хемиски или нуклеарни воени агенси. Тој исто така рече дека армијата е на пат кон местото на несреќата.

Експертите на грчката телевизија рекоа дека судејќи според терминот „отровен товар“ може да се работи за многу различни работи – муниција, оружје, но на пример и батерии за воена употреба, кои во случај на пожар испуштаат и отровни гасови.

Жителите во близина на местото на несреќата беа замолени да ги држат прозорците затворени и да не вклучуваат климатизери.

Авионот горел со часови после падот

Можеше да биде и полошо…

На местото на несреќата најпрвин пристигнал голем контингент од противпожарна бригада, брза помош и полиција, а потоа спасувачите се повлекле и побарале од новинарите и другите веднаш да го напуштат теренот.

Еден пожарникар за државната телевизија ЕРТ изјави: „Иако носевме маски, воздухот беше неподнослив. Имаше не само чад, туку и испарување кое „штипеше“ за грлото“, и дека двајца колеги со отежнато дишење биле пренесени во болница.

Голема среќа во несреќата е што авионот не се урнал над населено место, изјавија за новинарите очевидци од селото Палеохори. Антонов удрил многу блиску до куќите. При падот, авионот очигледно ги срушил далноводите или столбовите, така што околните села привремено останале без струја.

Очевидци велат дека остатоци на Антонов се расфрлани во радиус од 800 метри.