Полицијата во Шибеник и бродот на Капетанијата на пристаниште во Примоште трагаат по возрасно машко лице кое исчезнало откако скокнало во морето. Според шибенската полиција, се трага по морето и крајбрежјето.

Како што неофицијално дознава Дневник.хр, во меѓувреме во морето било пронајдено тело. Обдукцијата ќе утврди дали се работи за несреќен млад човек.

Имено, до надлежните служби дојава за исчезнувањето на момче добиле нешто по 12 часот. Според неофицијални информации, тој последен пат бил виден како скока во морето, а потоа исчезнал, пишува Шибенски.хр. Според мештаните на Примоште, станува збор за 20-годишен студент од Загреб, кој за време на големите бранови скокнал во морето.

Портпаролот на полицијата во Шибеник, Шиме Павиќ, кратко време претходно изјави дека на теренот во Примоште има службеници на пристаништето и полицајци. Морето и брегот се пребаруваат, рече тој.

Капетанот на пристаништето Иван Паушиќ изјави за ШибеникИН дека младиот човек најверојатно бил во друштво со пријатели.

– Според нашите информации, тројца млади момчиња скокнале од брегот при големи бранови, а еден не излегол на површина. Неговите пријатели се обиделе да го спасат, а на помош му дошол и келнер, но безуспешно. На теренот пристигнаа и нуркачи – потврди Иван Паушиќ, капетан на пристаништето.