Во Основниот суд во Ниш денеска не почна судењето на Тамара С.(32) од Ниш, чие тригодишно дете почина од изгореници со врела вода, бидејќи обвинетата не се појави на рочиштето.

На рочиштето не дојдоа ниту нејзиниот адвокат ниту таткото на момчето, кој е оштетен во овој случај, при што беше кажано дека на таткото на момчето не му била доставена покана, пренесуваат медиумите во регионот.

Ново рочиште е закажано за 11 мај, а на обвинетите ќе им бидат врачени поканите и обвинението дополнето од декември минатата година.

Тамара С.(32) била уапсена откако момчето починало и потоа била осомничена за запуштање и злоупотреба на малолетно лице, неукажување помош и кршење на семејните обврски, додека нејзината мајка Д.Т. е осомничена само за неукажување помош а против неа во редовна постапка е поднесена кривична пријава.

Тригодишниот Г.С. починал откако бил изгорен од топла вода на 28 јануари минатата година под неразјаснети околности, а неговата мајка не го однела во здравствена установа за да добие помош.

Според неофицијални информации, мајката го намачкала со крема против изгореници и го заспала, но пред зори, на 29 јануари, сфатила дека момчето не дише и потоа повикала брза помош. По доаѓањето на местото на настанот, лекарите можеле само да констатираат смрт на несреќното дете.

Бабата Д.Т. прво кажала дека момчето се изгорело откако само се соблекло и ја вклучило водата под туш, додека таа ја облекувала петгодишната внука, а Тамара С. го хранела шестмесечното бебе.

Меѓутоа, Д.Т. подоцна ја сменила изјавата и кажала дека во моментот кога момчето изгорело во станот не биле ниту таа, ниту мајката на момчето Тамара С.(32), туку наводно била само нејзината помала ќерка.

Наводно, и единаесетгодишното девојче потврдило дека го капело момчето кога тој ја вклучил топлата вода и случајно се попарил, при што се здобил со изгореници по целото тело. Обдукцијата покажала дека момчето имало изгореници на дури 90 отсто од површината на телото, поради што починало.

Тамара С. во март беше пуштена да се брани од слобода, а првото психијатриско вештачење, кое беше извршено во април минатата година, покажа дека е привремено процедурално неспособна.

Новото вештачење кое по наредба на Основното јавно обвинителство Ниш е извршено во Специјалната психијатриска болница, покажало дека таа се уште е способна да го следи судењето.

Според написите, доколку дефинитивно се докаже вината на Тамара С, таа може да биде осудена на најмногу три години затвор.