Слободан, Душица и Игор Милојевиќ од Крушевац се родители и син кои во рок од 13 дена починаа од Ковид-19, пишува српски Курир. Кога синот Игор (52) почина на 21-ви јули, неговото семејство и пријателите биле силно погодени, а лекарите во КОВИД болницата Крушевац плачеле од тага.

Игор остави зад себе три сина, најмладиот се уште уште малолетен – има 15 години. Нивната ќерка и сестра за 13 дена ги изгуби родителите и братот, таа немала сила ниту да раскаже за трагедијата. Нејзиниот живот во еден момент се претворил во страдање, три гроба… но сака луѓето преку нивен пријател да ја слушнат оваа приказна и да разберат дека короната носи животи, дека сите треба да се вакцинираат и да се чуваат, бидејќи битката со Ковид-19 не е готова.

Нивниот пријател сведочи за трагедијата на семејството Милојевиќ, кое, како што вели, пролеало тони солзи, особено кога починал Игор. Тој замолил да не се објавува неговото име.

Драмата на ова семејство започнало кога Слободан (77) и Душица (72), сопружници кои живееле сами, се инфицирале во јуни. Никој со сигурност не знае како било, дали биле заразени од некој од младите луѓе кои дошле кај нив, а имаат и пет внуци, дали тоа било затоа што Слободан бил на поголем собир или нешто друго.

Штом се појавила температурата, тие добиле терапија и домашна изолација, бидејќи, како што вели пријателот, немало ништо драматично. Игор ги посетувал, носејќи им храна.

– И едно утро Слободан паднал во бањата, и затоа Игор преноќил со родителите. Слободан имаше некои хронични болести, се сеќавам дека пред две -три години буквално го вративме од мртвите. Душица беше доста активен пензионер, имаше проблеми со зглобовите, колку што знам, раскажува пријателот и додава дека и двајцата ја примиле кинеската вакцина како приоритет на самиот почеток на масовната имунизација.

Игор потоа се зарази, но не беше вакциниран. Имаше прекумерна тежина, но, според еден пријател, немал никакви болести. Патем, тој беше поранешен офицер и бил разведен.

Слободан Милојевиќ

– Родителите беа сместени на полуинтензивна нега во болницата „Ковид“ во Крушевац, кревет до кревет. И двете беа стабилни, но на 5 јули Слободан имаше драматично влошување на двете белодробни крила, го пренесоа на интензивно и следниот ден тој беше приклучен респиратор. Душица беше добро, дури размислуваа да ја пуштат дома во четврток, 8 јули, но излегува дека некои резултати не се многу стабилни и ја оставаат во болница. Слободан умира истиот ден, тие претпоставуваат дека причината е згрутчување на крвта. Не и кажаа на сопругата за да не ја вознемируваат, вели пријателот.

Игор цело време е во домашна изолација.

– Се слушавме секој ден, тој рече дека е одличен, дека не му недостасува ништо, но дека не го пуштаат да оди на погребот на татко му бидејќи бил во изолација. Во меѓувреме, состојбата на Душица одеднаш се влоши, таа беше префрлена во Ниш, таа почина таму на 14 јули, шест дена по Слободан. Игор, исто така, мораше да оди во болница на денот кога умре неговата мајка. Знаеше дека неговата мајка почина, вели пријател.

Душица Милојевиќ

Првите два -три дена, Игор бил на кислород, релативно стабилен.

– Сепак, неговата состојба малку се влоши, му ги зголемија дозите на кислород. Се слушав со тројца лекари три или четири пати на ден, тие беа навистина максимално посветени. Се водеше жестока битка за неговиот живот, но тој стигна до респиратор и почина на 21 јули, 13 дена по неговиот татко и седум по неговата мајка. Тој ден ми се јави лекар, плачеше. Очекуваше дека кога ќе дојде на смена, ќе го најде жив. Речиси секој во болницата го доживеа ова како лична трагедија, трета жртва од семејството и се уште релативно млада, вели пријателот и додава дека сите тројца имале ненадејно ширење на воспаление на двете белодробни крила и дека не знае дали целата ситуација има врска со делта сојот.

ВАКЦИНИРАЈТЕ СЕ И ЧУВАЈТЕ СЕ

– Апелирам до луѓето да се вакцинираат и да бидат внимателни, да не го потценуваат вирусот. Лекарите цело време велат дека ниту една вакцина не штити 100 проценти, туку дека секој треба да биде вакциниран, особено младите, бидејќи така ќе се заштитат себеси и оние кои имаат послаб имунолошки одговор на вакцината. Слободан и Душица беа вакцинирани, но и стари, а особено Слободан беше во лоша здравствена состојба. Поради таквите пациенти, се воведува третата доза на вакцината. За жал, Игор не беше вакциниран, а можеби вакцината ќе му го спасеше животот, вели пријател на семејството.