Пет дена по пресудата, Дани Алвеш овој понеделник ќе биде ослободен бидејќи платил кауција од еден милион евра (1.000.000). Пред затворот кој се наоѓа на 40 километри од Барселона, на дожд се собраа неколку десетици новинари и демонстранти да протестираат против одлуката на судот.

Судот во Барселона му одобри кауција на Бразилец помалку од два месеци откако беше прогласен за виновен за силување девојка. Пред неколку дена медиумите објавија дека кауцијата на Алвеш ќе ја плати таткото на неговиот поранешен соиграч Нејмар да Силва.

Алвеш е осуден на четири и пол години затвор, во која се наоѓа од 20 јануари 2023 година. Дополнително, по завршувањето на казната, тој ќе биде условно пет години, а на оштетената морал да и плати и отштета од 150.000 евра.

Исто така, тој не смее да се приближува до жртвата на 1.000 метри. Тој не смее да се појавува надвор од нејзиниот дом или работно место или да се обидува да комуницира со неа во следните девет години.

На Алвеш му е забрането да ја напушта Шпанија, па на судот му ги предал и бразилскиот и шпанскиот пасош.