Дијана Благојевиќ (26) од српското село Голубац беше погребана во петокот, откако почина на Воено медицинската академија во Белград по шестдневната борба на лекарите кои се обидуваа да и го спасат животот.

Несреќната девојка не успеа да се опорави од сериозните повреди, здобиени во страшната сообраќајна несреќа што се случи на 28 јули, половина час по полноќ на Кусички крак кај Велико Градиште.

Како што објавија српските медиуми, несреќата ја предизвикал Н.К., возач на „пежото 407“.

Голема брзина

Според неофицијални информации, Н.К. заедно со совозач се движел со својот автомобил од правецот на Голубац кон Велико Градиште.

– Поради голема брзина, удри во автомобил Рено Меган, во кој имаше само возач, и кој се одби од ударот и заедно со возилото Пежо, го удри третиот автомобил Мицубиши, во кој се наоѓаше Дијана Благојевиќ со уште две другарки. Нивниот автомобил излета од патот поради ударот, како и „пежото“, објаснува извор запознаен со случајот за српски Курир.

Тој додаде дека во оваа несреќа се повредени сите три девојки од автомобилот „Мицубиши“, како и возачот на „пежото“, чиј автомобил се запалил откако возачот бил извлечен на улица.

– Четворица од нив се пренесени во Општата болница Пожаревац со тешки телесни повреди, но Дијана и една нејзина пријателка се пренесени во белградската болница поради сериозноста на повредите. За жал, по шест дена поминати во болница, Дијана почина. Слушнавме дека таа цело време била во кома, рекол соговорникот.

Таа се вратила од одмор

Според него, несреќната девојка била на одмор со своето семејство неколку дена пред судирот.

– Никој не претпоставуваше дека ова ќе биде нивниот последен летен одмор заедно, наведува соговорникот на српски Курир.

Семејните познаници велат дека Дијана била златна девојка.

– Беше убава и добра како цвет. Таа отиде меѓу ангелите, Бог секогаш го зема најдоброто. Животот понекогаш е многу нефер. Секогаш ќе се сеќаваме на нашата Дијана, вели познаник.