Стоматологот Ивана Латовљев (27) била вработена во Здравствениот дом Ковачица во Војводина, а во неделата починала по бројните обиди за реанимација на лекарите.

Таа беше позитивна на корона вирусот во вторникот, а во неделата веќе ја немаше. Ковид-19 одзеде уште еден млад живот во Србија, стоматолог, доктор Ивана Латовљев (27), вработена во Здравствениот дом Ковачица, почина во неделата, пренесува Телеграф.рс.

Семејството, пријателите и колегите на младата докторка се во шок поради трагичната вест што ја потресе јавноста. Таа, како што велат, била здрава и секогаш насмеана. Во неделата ја загуби битката со короната, а беше погребана вчера во 14 часот.

Според нејзините колеги, докторката се верила минатиот месец, а денес, како што велат, неизмерна тага.

– Не знам како се зарази, рече дека сака да остане бремена, па не беше сигурна дали треба да се вакцинира. Можно е да се заразила на работа, тоа никогаш нема да го знаеме, вели колешка на Ивана.

Младата докторка првично почувствувала само еден симптом, го загубила чувството за мирис и била тестирана. Тестот бил позитивен во вторникот.

– Веднаш потоа беше во домашна изолација, имаше благи симптоми слични на настинка, колку што знам. Во саботата, состојбата се влоши, почна да повраќа, била кај докторот и повикале брза помош. Во неделата наутро, повторно се јавила велејќи дека пак и е лошо. Го мереа нејзиниот притисок, долниот не можеа да го измерат. Почнаа да ја губат, вели соговорник за српските медиуми.

Како што велат во Крепаја, местото од каде е сега починатата, Ивана била одведена во Панчево на приемниот оддел.

– Ја интубираа, кислород, реанимација. Се се случи на пат кон Панчево. Лекарот успеа еднаш да ја крене, таа повторно се изгуби. Успеал да ја оживее неколку минути и така неколку пати. Таа се изгуби за последен пат пред болницата во Панчево, објаснува колешка.

Се претпоставува, наведува изворот, дека се откачил тромб што довело до катастрофален исход.

Д -р Ивана Латовљев беше пријатна и мила, интелигентна девојка која навреме ги заврши студиите и брзо се вработи.

– Сите колеги се во шок, бевме скаменети кога слушнавме за оваа огромна загуба на толку млад живот, заклучува соговорникот.