Млад човек (22) и 56-годишен маж краделе нерегистрирани возила од јавни паркиралишта во Загреб, а во два наврати ги однеле со помош на шлеп служба. Младиот човек е осомничен и за уште седум кражби со друг 27-годишник.

Момчето (22), кое на почетокот на април беше фатено од загрепската полиција додека заедно со 27-годишен маж во Нови Загреб украле БМВ со италијанска регистрација, е осомничен за уште 17 кражби со друг партнер, 56- годишен маж. Тие од медиумите беа наречени шлеп банда, бидејќи краделе автомобили со помош на влечни возила, а потоа ги продавале за старо железо.

Така, полицијата ги сомничи 22-годишниот и 56-годишниот дека од ноември 2023 до април 2024 година во 15 наврати на подрачјето на Дубрава, Максимир, Нови Загреб и Дуго Село на засега непознат начин украл приватни автомобили Рено, Ровер, Опел, ВВ, Пежо, Форд, Шкода, Мерцедес, Алфа Ромео и Хјундаи без регистарски таблички.

Тие ги складирале автомобилите на сè уште неодредена адреса, а подоцна ги продавале на компанија за рециклирање во западниот дел на градот.

– Исто така, се сомнева дека пријавените во два наврати, од 11 – 15 јануари до 01.04.2024 година, користејќи влечно возило наменето за превоз на автомобили, на подрачјето на Максимир украле два автомобила со засега непознати регистарски таблички, во јануари БМВ без регистарски таблички и во април Рено Лагуна. Со помош на сајла ги качиле на тоа возило и тргнале во непознат правец. Двете споменати возила потоа се продадени на фирма која се занимава со рециклирање на подрачјето на Јанкомир – соопштија од полицијата.

На сопствениците им нанеле штета од околу 25.600 евра. По завршување на кривичната истрага, осомничените во законскиот рок се предадени на надзорникот на притворот.

Да потсетиме дека кривичната истрага на т.н „шлеп банда“ започна на 1-ви април откако, како што напоменавме, полицијата при кражба на БМВ на улицата Балоковиќева уапси 22-годишник и 27-годишник.

Тие биле поврзани со вкупно седум кражби и една кражба во обид. Тие се сомничат дека од 7 јануари до 23 февруари 2024 година во пет наврати оперирале на јавни паркиралишта на подрачјето на Максимир и Нови Загреб. Тие со влечно возило натовариле автомобили Хонда, БМВ, Мицубиши, Ауди и Шкода без регистарски таблички, кои потоа ги складирале на неутврдена адреса, а подоцна ги продале на компанија за рециклирање во областа Јанкомир.