Уапсениот 52-годишен возач на косовскиот автобус што се преврте на А3 кај Славонски Брод во неделата рано наутро, вчера беше однесен во затвор, откако претходнo истражен судија на претходна постапка му одреди мерка притвор од 30 дена поради опасност од бегство од Хрватска. Професионален возач од Загреб ја коментираше страшната сообраќајна несреќа на социјалните мрежи, што предизвика многу внимание во хрватските медиуми.

Возачот на автобус Иван Каспрет од Загреб ја коментираше страшната сообраќајна несреќа кај Славонски Брод во која загинаа 10 лица, а 45 беа повредени рано наутро во неделата.

Неговиот пост на социјалните мрежи за два дена го споделија скоро 1.000 луѓе, а коментарите за поддршка се многубројни. Во телефонски разговор, Каспрет наведува дека не очекувал таква реакција, туку дека неговата цел била да ги запознае луѓето со другата страна на приказната.

– Ваква несреќа може да му се случи на секој од нас затоа што секој професионален возач оди на пат и не знае што го чека, рече Каспрет за ДНЕВНИК.хр.

– Така и овој возач. Можеби болно дете го чекаше дома, можеби имаше некои други проблеми за кои размислуваше во тоа време. Возењето не е единственото нешто за што размислуваме во животот, сите имаме други проблеми, додаде Каспрет.

– И можеби разговарал со колегата до него до пред пет минути? Кој вели дека тој всушност не е херој, кој му рекол на колегата да се одмори затоа што видел дека не може повеќе да издржи? Возачите знаат да се менуваат на секои два до два и ол часа во текот на ноќта, објасни тој.

„Тоа е само еден случај, не дека сообраќајна несреќа ќе се случи секогаш кога некој ќе се вози со автобус, заклучи Каспрет.

Неговата објава на социјалните мрежи, споделена речиси илјада пати за два дена, ја пренесуваме во целост.

– Возам околу 140.000 километри годишно со автобуси, така што се чувствувам повикам да кажам нешто на оваа тема … Сетете се колку пати сте свиреле со свирката кон некој автобус затоа што ви пречи!? Колку пати сте го „блендирале“ автобусот бидејќи ви пречи !?

Колку пати сте се жалеле за климата како патник!? Колку пати сте се жалеле за јачината на звукот на радиото!? Колку пати сте му се пожалиле на возачот зошто тој не вози побрзо за да стигне порано до вашата дестинација!? Колку пати не сте сакале ниту да го слушате возачот како има законско работно време и пауза!? Колку пати сте го молеле возачот да застане за „само да излезете од автобусот некое време“!?

Од сите ваши молби и прашања нас не боли желудникот. Не’ боли затоа што што ако ве задоволиме – виновни сме, ако не задоволиме – не сме добри… драги мои пријатели, можеби утре ќе бидам на вакви фотографии! Можеби тоа ќе е некој мој колега… и затоа сфатете дека тоа е ‘леб со седум кори’! Ниту оваа приказна, ниту многу до сега не се црно -бели!

Тој возач сакаше да стигне дома, да донесе корка леб, да го прегрне семејството, да се наспие и повторно да тргне на пат … Неговиот избор не беше да биде изморен, неговиот избор не беше да ги убие луѓето од автобусот … Тоа беше негова работа и се случи! Да не го распнуваме, затоа што ние не сме оние „татини синови“ кои убиле многумина со нови бесни автомобили! И тоа не е иста категорија на луѓе, ниту прекршоци, објави Каспрет на ФБ.