На воениот аеродром „Полковник – пилот Миленко Павловиќ“ се одржа демонстрација на делот од можностите на српските воени сили наречен „Штит 2022“.

Граѓаните можеа да присуствуваат и на воената вежба како набљудувачи. Големо внимание привлече кинескиот ракетен систем за противвоздушна одбрана со среден дострел „ФК-3“, кој беше претставен во Батајница на демонстрацијата на борбената готовност и способности во рамките на оваа воена вежба.

Бригадниот генерал Тиосав Јанковиќ, командант на 250-та ракетна бригада за противвоздушна одбрана, рече дека системот за воздушна одбрана ФК-3, што беше прикажан на воениот аеродром „Полковник-пилот Миленко Павловиќ“ во Батајница, претставува исклучителен придонес за српскиот воздушен одбранбен систем. Тој посочи дека ваквиот систем за противвоздушна одбрана има голема зона на уништување, со дострел до 100 километри и висина до 27 километри.

– Ако го споредиме ова со системите што ги имавме досега, со дострел до 20, 25 километри, јасно е како системот за противвоздушна одбрана доби на квалитет. Ракетниот систем ФК-3 носи моќ да ги одврати заканите од воздушниот простор, а по потреба и способност да се неутрализираат сите закани, изјави Јанковиќ.

На демонстрацијата се претставени и хеликоптери Ми-35 од руско производство, авиони Ербас Х145М, кои биле целосно опремени и вооружени.

Армијата на воената вежба во Батајница го покажа ефектот на модернизираните тенкови „М-84М“ и „Т-72МС“ и широк асортиман на борбени возила – „Лазар“, „Милош“, „МРАП“, „БОВ“. Составен дел на новите сили на српската армија се самоодната хаубица „Нора Б52“, дигитализираниот повеќецевни ракетен систем „Фајр“, како и роботските платформи „Малиот Милош“.

Роботските возила „Мали Милош“ се третата генерација на овие возила, а Србија е пионер во ваквите системи. Според експертите, тоа се системите на иднината, пишуваат српските медиуми.

„Шумадија“ е модуларен повеќецевни ракетен систем за огнена поддршка на Армијата на Србија. Системот има српска балистичка ракета која служи за уништување на непријателските воени бази, аеродроми, пристаништа, фабрики и воени магацини. Системот има две ракети, Јерина 1 со дострел до 285 километри и „Јерина 2“ со дострел до 75 километри.

Модернизираниот тенк „М-84“, означен како „М-84 АС 1“, беше претставен пред српската јавност. Резервоарот доби бројни подобрувања и, пред сè, продолжување на животниот век на самиот резервоар.

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸