Легендарниот борбен пилот „Духот на Киев“ кој собори повеќе од 40 руски авиони загинал во битка минатиот месец, тврдат украински извори.

Мајорот Степан Тарабалка (29), татко на едно дете, леташе со „МиГ-29“ кога беше соборен на 13 март, борејќи се со „надмоќните“ непријателски сили.

Тој брзо стекна светска слава откако собори шест руски авиони на првиот ден од инвазијата, откако украинската влада објави видео на Твитер да ги поддржи тврдењата.

Но, тогаш се зголемија шпекулациите дека „Духот на Киев“ и неговиот неверојатен број на соборени авиони е мит направен од украинската влада за да поттикне храброст во редовите на нивните пркосни борци.

На првиот ден од инвазијата на Владимир Путин, Твитер беше запален со клипови на кои, наводно, се гледа како украински авион се издигнува низ небото над неколку градови и соборува шест авиони на Кремљ во борби.

Еден од клиповите, кој доби речиси 5 милиони прегледи, беше целосно разоткриен како клип од видео играта Digital Combat Simulator од 2008 година, со проверка на фактите на Ројтерс заклучувајќи: „Вертикалното видео споделено на интернет не прикажува украински борбен авион како соборува руски авион, но доаѓа од видео играта DCS.’

Неколку дена подоцна, украинското Министерство за одбрана објави видео на владиниот профил на Твитер во кое ја возвишува вештината и храброста на „Духот на Киев“, но ја искористи истата разоткриена снимка.

За повеќето информатичари на интернет, приказната изгледаше премногу холивудски за да биде вистинита.

Сега, извори го потврдија неговиот идентитет и неговата смрт за „Тајмс“.

Неговиот шлем и очила сега се очекува да бидат пуштени во продажба на аукција во Лондон.

По неговиот првичен успех, украинската влада рече: „Луѓето го нарекуваат ‘Духот на Киев’. И со право – овој ас на УАФ [украинските воздухопловни сили] доминира на небото над нашиот главен град и земја и веќе стана ноќна мора за инвазија на руски авиони“.

Постхумно е одликуван со највисокиот медал на земјата за храброст во борбите, Орденот на Златна ѕвезда и ја доби титулата Херој на Украина.

Два дена пред неговата смрт, Генералштабот на Украина сподели фотографија од легендарниот борец кој седи во пилотската кабина.

Тие напишаа: „Здраво, окупаторе, доаѓам по твојата душа!“.

Тарабалка е родена во работничко семејство во селото Короливка во западниот дел на Украина.

Тој ги остави зад себе сопругата Оленија и синот Јарик (8).

Неговата мајка Наталија рече дека тој ги гледал авионите МиГ како летаат над нивниот дом и дека секогаш сонувал да биде борбен пилот.

Таа рече: „Тој секогаш ги гледал падобранците на нивните воздушни вежби. И тој ќе трчаше во нивниот правец за да се обиде да види каде слетале. Уште од раното детство, тој секогаш сонуваше за небото, за летање повисоко од облаците“.

Откако стана пилот, тој редовно леташе над нивното село и ги навалуваше крилата на својот авион како поздрав до семејството.