На последниот ден на училиште пред распустот , воз со десетици деца и тинејџери се преврте од шините и падна во река во австриската провинција Салцбург.

Според командантот на службата за спасување Антон Шилчер, 17 деца се здобиле со полесни повреди во несреќата што се случила нешто после 7 часот.

Несреќата се случила во близина на Кендлбрук. Вагон од регионалниот воз паднал околу четири метри над насипот на реката и застанал странично во реката Мура, објави ОРФ.

Шилчер рече дека по невремето на шините имало корени или нешто слично.

Повеќе од 50 патници биле деца и млади. Тие патувале за Тамсвег, изјави за Dpa портпаролката на Црвениот крст.