Син на инвеститор на дивоградба во белградската населба Крњача, Џ.Т. (29) наводно во неделата го претепал пензионерот Милорад Андриќ (69), пишуваат српските медиуми.

Зградата чиј инвеститор е З.Т, татко на осомничениот Џ.Т. се наоѓа веднаш до куќата на претепаниот маж. Изградбата започнала во 2018 година, а после неколку забрани, изградбата беше прекината на крајот на годината. Сепак, во март 2021 година, работниците се вратиле и продолжиле со изградбата на седумкатната зграда.

– Околу пладне, таткото на мојата сопруга слушнал врева на градилиштето, и излезе да им каже дека таму градењето е забрането. Застана на тротоарот пред зградата и им се обрати со мирен тон. Кога слушна Џ.Т. излета од зад комбето и веднаш го удрил со тупаница и го срушил на земја, раскажува за непријатната состојба Дејан Ѓорѓевиќ, зет на повредениот.

Според него, по првиот удар, младиот човек станал уште побрутален.

– Тој седна над старецот и почна да го удира. Тој се обиде да го убие, бидејќи кога некој на таа возраст брутално тепа старец, не може да се нарече ништо друго – изјавува Ѓорѓевиќ.

Една сосетка прва му помогнала на Милорад.

– Сцената ја видела сосетка која живее преку улицата. Таа успеала да ги раздели, а потоа додека Миодраг се влечел по земјата обидувајќи се да се помрдне, да стане, тој го извадил телефонот и го снимил!, тврди Дејан.

Пред сведоците, додава Дејан, напаѓачот продолжил да се заканува.

– Излегоа моите три ќерки, ќерката на Миодраг, работниците истрчаа, го зедоа Џ.Т. кој викал дека ќе го докрајчи старецот, тој го повторил тоа пред полицијата. Ми рече и мене дека исто така ќе поминам, вели Дејан и објаснува:

– Тие ја изградија зградата веднаш до куќата, ни паѓаат тули, блокови на покривот, на автомобил што го паркирам во дворот, децата не смеат да играат таму.

Мажот е пренесен во Ургентниот центар со сериозни повреди.

– Ја изгуби свеста, не можеше да оди, неговото око беше затворено, хематомите и модринките беа над целата глава – тврди тој.

Според приказната за соговорникот на „Блиц“, ова не е прв инцидент што младиот човек го прави, тој им се заканил уште порано „повикувајќи се на кумство со поранешниот претседател на општината“.

– Ни се закани со врска со него: „Мојот кум е претседател на општината, може да пријавуваш колку сакаш, јас можам да правам што сакам, ќе ја завршам зградата, ќе се вселам, ќе уринирам над тебе“ рече тој јавно – тврди вознемирениот човек.

Сепак, како што објави сопругата на Александар Јовичиќ, Мирјана, осомничениот млад човек не е кум на Јовичиќ.

„Не ги познаваме луѓето за кои тврдите дека се кумови на Александар Јовичиќ“, рече Мирјана Јовичиќ.

Според Дејан, инцидентот го снимила камера од куќа на сосед.

– Затоа во понеделникот наутро З.Т., неговиот татко, дојде кај соседите да побара снимка. Јас и сопругата видовме кога го паркираше својот „јагуар“, знаевме зошто дојде. Влеговме и му рековме дека нема што да бара таму, веројатно сакаше да поткупи сосед, да купи снимка – раскажува Ѓоршевиќ и додава:

„Го прашувам дали виде што му направи твојот син на старецот, а тој ни рече „ќе видите уште повеќе“, тој не беше агресивен, но ни испрати порака дека ќе се справи со нас.