Најмалку седум луѓе загинаа кога утрово камион удрил во воз во јужна Унгарија, соопшти полицијата. Како што пренесува „Ројтерс“, возот излетал од шините.

Во сообраќајката што се случила на преминот „Мајндсент“ се повредени уште неколку лица.

„ Во несреќата се повредени неколку лица, а неколку починале на лице место“, соопшти полицијата без да даде детали. Несреќата се случила околу 7.00 часот по локално време.

📸