Мексиканската блогерка и инфлуенсерка Софија Еспиноза (34) од Морелија, искуси сè што можеше од животот во последните неколку месеци.

Таа имаше сè што можеше да посака со нејзиниот сопруг Карлос (37), но сепак се разведе. Сепак, според играта на судбината, Софија е таа што конечно застана на нозе, додека Карлос е во агонија и бара втора шанса за да биде со неа.

Во еден од последните блогови, пренесува „24 Хорас“, Софија опиша што и се случило во последните година-две, но и како се чувствува сега поради сè.

– Јас не сум самљ и никогаш нема да бидам, посебно сега кога излезе вистината. Бев во прекрасен брак со Карлос повеќе од четири години, пред неговата мајка да започне да се меша и да ги уништува нашите животни планови. Не можев да забременам. Двајцата отидовме на милион тестови и никогаш не добивме дијагноза дека не можеме да имаме деца. Мојата поранешна свекрва, многу посесивна и агресивна жена, ме обвини дека намерно пијам од апчиња затоа што не сакам дете со нејзиниот прекрасен син. Таа се мешаше во нашите животи, го расипуваше секој момент од нашата среќа се додека не го сврте целосно Карлос и буквално го принуди да се разведе за да има потомство со друга жена – пишува Софија.

Сепак, голем пресврт се случил три месеци по разводот.

– Мојот пријател Хавиер секогаш беше таму некаде и беше со мене во секоја ситуација. После разводот со Карлос, нешто повеќе од пријателство се разви меѓу нас и се случи чуди, по три месеци врска со него, останав бремена. Така, се покажа дека јас никогаш не сум била проблем кога станува збор за потомството. Карлос го слушна тоа и доживеа нервен слом. Тој ги прекина сите контакти со неговата мајка и сега почна да ми се јавува секој ден и да ми пишува пораки, молејќи ме за прошка. Сега е доцна. Бев подготвена засекогаш да бидам покрај него. Не ми веруваше, а не веруваше ниту во себе. Тој дозволи некој да изврши страшно влијание врз него и да го убеди дека неговиот живот ќе биде подобар без мене. Сега тој има шанса – додаде Софија.

На прашање дали планира нова венчавка во нејзиниот живот, Софија нагласува дека терминот „луд камен“ сега и е иритирачки.

– Изгорев. Дадов сè за човек кој не можеше да го цени тоа. Бевме подготвени и да посвоиме дете, само за да формираме семејство. Не размислувам за венчавка, Хавиер и јас сме среќни сега, се знаеме повеќе од 15 години и засега ништо не промашуваме. Дури и кога ќе се роди бебето, мојата среќа ќе биде целосна – истакна Софија.