Туристичката сезона се вжештува, а тоа значи повеќе работа за Хрватската планинска спасувачка служба (ХГСС), која апелира на одговорно однесување на туристите и локалното население.

„Луѓето не се информираат пред да заминат во природа, не се свесни за опасностите што природата ги крие, не знаат како да го користат телефонот и да ја зачуваат батеријата за да се јават на 112. Де факто, секојдневно, ние имаат спасувачки операции“, изјави деновиве Марко Раковац, извршниот шеф на ХГСС.

А дека има интервенциии, докажа и саботниот случај од Камачник кој ХГСС го објави на својот официјален Фејсбук профил.

– Денеска околу 17:20 часот добивме повик за помош на две повредени лица во кањонот Камачник. Во дополнителни информации дознаваме дека се работи за жена и дете. Нашата екипа од пет члена брзо реагираше и се упати кон теренот.

Жената изгубила рамнотежа во близина на вториот мост и паднала при што се здобила со повреди. За жал, со неа имало и осуммесечно дете, кое исто така се здобило со повреди во несреќниот пад, поради што на излезот од кањонот итно била пренесена да ја пречека екипата на Брзата помош.

Останатиот дел од екипата укажал прва помош на оштетената на која и биле санирани повредите на коленото и стапалото, а околу 19 часот била предадена на екипа на Итна медицинска помош. На жртвата и на детето им посакуваме брзо закрепнување – напиша ХГСС на Фејсбук.